Do rany przyłóż

Czy można przyspieszyć gojenie się ran? Kilka porad, z których warto skorzystać.

Co przyspiesza gojenie się ran? Jeżeli przytrafiło Ci się skaleczenie i chcesz jak najszybciej pozbyć się dyskomfortu oraz nieestetycznych śladów, od razu zacznij pielęgnować ranę w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek, jak to robić.

Jak przyspieszyć gojenie się ran? Zacznij od odpowiedniej pielęgnacji

To, jak szybko zagoi się Twoja rana, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim rozległości rany, Twojego wieku oraz stanu zdrowia. Najważniejszymi aspektami są tutaj staranna dezynfekcja oraz zmienianie opatrunków. W przypadku dużej rany, np. rany pooperacyjnej, zapytaj w szpitalu o dokładne wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Zmieniaj opatrunek z taką częstotliwością, jak zaleci Ci lekarz lub pielęgniarka – nie rzadziej ani nie częściej. Dopytaj ponadto o zalecane środki do dezynfekcji.

W przypadku, gdy masz niewielką rankę po skaleczeniu, która nie wymagała profesjonalnej pomocy medycznej, zacznij od jej przemycia solą fizjologiczną lub wodą z mydłem. To bardzo ważne, aby zapobiec infekcji. Choć dawniej zalecane były w tym celu jodyna lub woda utleniona, dziś specjaliści skłaniają się ku innym środkom. Można wprawdzie użyć wody utlenionej lub jodyny, jednak nie zaleca się ich długoterminowego stosowania, gdyż mogą opóźniać gojenie się rany[1].

Przemytą ranę możesz także posmarować cienką warstwą maści z antybiotykiem, następnie zaklej ją plasterkiem z opatrunkiem lub przykryj jałową gazą i zabandażuj[1].

Domowe sposoby na gojenie się ran – dieta to podstawa

To, co jesz, wpływa na ogólny stan Twojego zdrowia. Składniki odżywcze mogą też przyspieszyć regenerację tkanek uszkodzonych podczas zranienia. Jak „leczyć” rany przy pomocy diety? Zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie znalazły się produkty bogate w białko (np. chude mięso, ryby, orzechy, jaja, nabiał), spożywaj dużo warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych, które są bogate w witaminy i minerały wpływające korzystnie na stan skóry.

Szczególną rolę odgrywają w tym zakresie witamina C (znajdziesz ją m.in. w cytrusach, truskawkach, pomidorach, kapuście, szpinaku), witamina A (zawierają ją m.in. ciemnozielone warzywa liściaste, żółte i pomarańczowe warzywa, wątróbka) oraz cynk (jego dobrym źródłem są np. czerwone mięso i owoce morza)[2][3][4].

Jak jeszcze przyspieszyć gojenie się ran domowymi sposobami? Na pewno warto pić dużo wody i napojów bez dodatku cukru (herbata, domowe soki). Ponadto unikaj palenia, również biernego, gdyż nikotyna oraz inne chemikalia zawarte w papierosach utrudniają szybkie gojenie się rany[2][4].

W przypadku diabetyków, czynnikiem który przyspiesza gojenie się ran, jest ustabilizowany poziom cukru, dlatego przestrzegaj zaleceń lekarza i dietetyka[3].

Czy istnieje lek na szybkie gojenie się ran?

Porozmawiaj z lekarzem, czy zaleca Ci stosowanie środków, które mogą przyspieszyć proces regeneracji tkanek. W aptece możesz nabyć różnego rodzaju preparaty do stosowania zewnętrznego, nie tylko maści z antybiotykiem, ale np. preparaty z miodem manuka (działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie) albo aloesem (zawarte w nim związki stymulują formowanie włókien kolagenowych, przez co przyspieszają gojenie ran i uszkodzeń skóry)[5][6].

Pamiętaj, że domowe sposoby na szybkie gojenie się ran zawsze warto skonsultować ze specjalistą. W przypadku ciężkich ran podpowie Ci, na jakim etapie gojenia możesz ewentualnie sięgnąć po kremy, żele lub maści.

Jak długo goją się rany? Wszystko zależy od danego przypadku, w tym rodzaju i głębokości zranienia. Jeżeli zachowasz higienę podczas zajmowania się swoją raną i zadbasz o zdrową dietę, naruszone tkanki szybko się zasklepią. Najważniejsze, aby uniknąć infekcji i związanych z nią powikłań.


1. Cunha J.P. Cuts, Scrapes (Abrasions), and Puncture Wounds. https://www.medicinenet.com/cuts_scrapes_and_puncture_wounds/article.htm#cuts_scrapes_abrasions_and_puncture_wounds_facts Data dostępu: 30.04.2018
2. Wound Infection. https://www.drugs.com/cg/wound-infection.html Data dostępu: 30.04.2018
3. Nutrition Guidelines to Improve Wound Healing. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11111-nutrition-guidelines-to-improve-wound-healing Data dostępu: 30.04.2018
4. Grieger L. 5 Nutrition Tips to Promote Wound Healing. https://www.eatright.org/health/wellness/preventing-illness/nutrition-tips-to-promote-wound-healing Data dostępu: 30.04.2018
5. Czajkowski M. i wsp. Miód Manuka i jego zastosowanie w medycynie. farmacja Współczesna 2017; 10: 36-41
6. Cieślik E., Turcza K. Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.) Post Fitoter 2015; (16)2: 117-124

Zobacz również