Do rany przyłóż

Wakacyjne szlaki – 5 miejsc, które warto odwiedzić w Bieszczadach

Bieszczady to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Coraz częściej stają się miejscem wakacyjnych wyjazdów, wśród osób które chcą odpocząć na łonie natury z dala od zgiełku miasta i gwaru tysięcy turystów, którzy co roku odwiedzają popularne kurorty.

Bieszczady wygrywają z innymi miejscami w Polsce ze względu na niesamowity klimat, zapierające dech w piersiach widoki i puste górskie szlaki, które zachwycają bez względu na porę roku. Poznaj 5 miejsc, w Bieszczadach, które koniecznie powinieneś odwiedzić w tegoroczne wakacje.

Malownicza wędrówka Połoninami

Połoniny zachwycają przede wszystkim niesamowitymi i malowniczymi widokami. Widoki jakie możemy zapewnić sobie udając się na wędrówkę grzbietem Połoniny Wetlińskiej, niezależnie od pory roku zapierają dech w piersiach.

Najbardziej wytrawni wędrowcy podkreślają, że najpiękniejsze krajobrazy Połonina Wetlińska maluje jesienią, zachwycając niesamowitą gamą kolorów. Wytrawne oko będzie również w stanie dojrzeć z niej odległe Tatry.

Połonina Wetlińska jest jednym z najpopularniejszych celów turystów udających się w Bieszczady. Do 1945 r. służyła jako pastwisko. Dziś, podobnie jak Połonina Caryńska, znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jest objęta ścisłą ochroną.

Tarnica – najwyższy szczyt

Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczad, do którego prowadzą dwa szlaki: czerwony i niebieski. Na szczycie góry znajduje się stalowy krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku.

Jeśli chcemy wybrać się na szczyt podążając czerwonym szlakiem, najlepiej rozpocząć trasę w Ustrzykach Górnych, idąc dalej przez Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą, a następnie przez Halicz i Rozsypaniec aż do Wołosatego.

Podążając szlakiem niebieskim, wędrówkę rozpoczynamy w Wołosatem i idziemy przez przełęcz pod Tarnią aż do Bukowego Berda. Po drodze możemy podziwiać niesamowite bieszczadzkie krajobrazy i przyrodę.

Herbata w Chatce Puchatka

Chatką Puchatka nazywane jest najwyżej położone w Bieszczadach schronisko górskie, które znajduje się na Połoninie Wetlińskiej. W schronisku możemy odpocząć po górskiej wędrówce, napić się herbaty lub wrzątku, ogrzać w trakcie chłodnych i deszczowych dni oraz zjeść własny prowiant, a przede wszystkim posłuchać opowieści górskich wędrowców, którzy również odpoczywają w Chatce.

W schronisku nie ma elektryczności i bieżącej wody, ale dla wielu turystów jest to jego atutem.

Górskie morze – Jezioro Solińskie

To bieszczadzkie morze w rzeczywistości jest zbiornikiem retencyjnym, który chroni najbliższą okolicę przed powodziami. Jednocześnie jest to popularne miejsce turystycznych wypraw, w sezonie letnim wypoczywają nad nim turyści.

Na jeziorze można również pływać kajakiem, rowerem wodnym oraz żeglować. Będąc nad Soliną warto zobaczyć zapierający dech w piersiach widok – czyli zaporę na jeziorze.

Ustrzyki Dolne

Są usytuowane trochę na uboczu od turystycznych szlaków, kiedy w szczycie sezonu ciężko jest znaleźć nocleg w popularnych miejscach, położonych blisko szlaków, warto udać się na jego poszukiwanie do Ustrzyk Dolnych. Zimą Ustrzyki zamieniają się w bieszczadzką stolicę narciarstwa, ze względu na dwie stacje narciarskie.

Natomiast latem i jesienią warto odwiedzi Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego i dowiedzieć się więcej na temat fauny i flory Bieszczad oraz poznać zwyczaje i kulturę bieszczadzkich górali.

Wybierając się w góry pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się do wędrówki. Pamiętaj, że każde wyjście w góry wymaga odpowiedniego przeanalizowania, szczególnie jeśli wybierasz się w daną trasę po raz pierwszy.

Koniecznie już na mapie przeanalizuj szlak, po którym będziesz szedł. Zadbaj o odpowiednie obuwie i ubranie. Nie zapomnij zabrać apteczki, której zawartość może przydać się w różnych sytuacjach. Przed wyjściem koniecznie sprawdź prognozę pogody, poinformuj bliskich gdzie dokładnie się wybierasz.

Koniecznie wprowadź do telefonu numer ratunkowy GOPR lub ściągnij na swój telefon aplikację RATUNEK, dzięki której w przypadku trudności będziesz mógł wezwać pomoc.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR