Do rany przyłóż

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki dla ogrodnika czy sportowca

Zazwyczaj nie przykładamy do niej zbyt wielkiej wagi, ale bez wątpienia jest jednym z tych elementów, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego domu.

Apteczka pierwszej pomocy, bo o niej będzie mowa, powinna być właściwie zorganizowana. Co musi znaleźć się w apteczce ogrodnika i sportowca? Sprawdźmy!

Domowa apteczka – praktyczne wskazówki

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia zawartości apteczki, warto powiedzieć kilka słów na temat samej apteczki. Wszystkie produkty medyczne możemy przechowywać np. w specjalnie do tego celu stworzonej torbie, w pojemniku czy w innym wydzielonym miejscu, np. szafce, szufladzie.

Co niezmiernie istotne, apteczka pierwszej pomocy powinna mieć swoją stałą lokalizację. Jeśli bowiem będziemy ją przenosić i odkładać w różne miejsca, w sytuacji awaryjnej, gdy dojdzie np. do poparzenia czy skaleczenia, możemy być na tyle zestresowani, że… nie będziemy mogli jej znaleźć!

Każdy z dorosłych domowników powinien wiedzieć, gdzie znajduje się apteczka – małe dzieci nie powinny mieć do niej dostępu. Postarajmy się wybrać takie miejsce na apteczkę, które będzie suche i zacienione. Nie przechowujmy leków oraz innych produktów medycznych w łazience czy w kuchni, gdzie panuje duża wilgoć i wysoka temperatura.

Nawet jeśli dysponujemy sporą przestrzenią na domową apteczkę, aby zachować w niej maksymalny porządek, nie powinniśmy niepotrzebnie zaopatrywać jej w całe mnóstwo produktów. Lepiej uzupełniać apteczkę na bieżąco i co jakiś czas sprawdzać daty ważności wszystkich medykamentów.

Zawartość apteczki – co powinno się w niej znaleźć?

Istnieje grupa produktów, które powinny znaleźć się w każdej apteczce. Są to m.in. leki, które przyjmujemy na co dzień w związku z danym schorzeniem (np. cukrzycą czy nadciśnieniem), środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, nawadniające (np. elektrolity w proszku), preparaty łagodzące oparzenia, plastry na odciski, do cięcia, wodoodporne i inne, produkty opatrunkowe, jak bandaż, opaska elastyczna, gaza jałowa, itp.

Nie może też zabraknąć podstawowych akcesoriów, takich jak termometr (najlepiej 2 sztuki – jeden zapasowy), małe nożyczki, pęseta.

Wyposażenie apteczki sportowca czy ogrodnika powinno być natomiast dodatkowo rozszerzone o większą ilość opatrunków (zarówno w trakcie prac ogrodowych oraz w czasie treningów łatwo o różnego rodzaju urazy, jak skaleczenia, zadrapania, itp.).

Koniecznie musi też zawierać preparaty odstraszające owady, środki przyspieszające gojenie i łagodzące świąd po ugryzieniach/użądleniach oraz preparaty odkażające.

Jako że ogrodnik czy sportowiec musi być przygotowany na różne „skutki uboczne” swojej pasji, warto zaopatrzyć się od razu w sprawdzoną maść z antybiotykiem, jak np. Maxibiotic. Kiedy będzie potrzebna?

Z całą pewnością wtedy, gdy w wyniku urazu (np. skaleczenia czy przecięcia podczas prac ogrodowych lub wywrócenia się podczas biegu czy jazdy na rowerze) dojdzie do przerwania ciągłości skóry. Rana stanowi wówczas szerokie wrota dla rozmaitych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dokładne jej oczyszczenie i zabezpieczenie maścią o działaniu przeciwbakteryjnym znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju zakażenia.

Apteczka sportowa z wyposażeniem – zawsze pod ręką

O ile w przypadku zranienia w przydomowym ogrodzie możemy szybko dotrzeć do domu, by właściwie zabezpieczyć uraz, o tyle wypadek z dala od domu, np. na działce bądź w środku lasu podczas wycieczki rowerowej, jest już bardziej kłopotliwy. Kiedy zaś dochodzi do powstania rany, liczy się czas. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zawsze, gdy udajemy się poza dom, warto mieć przy sobie poręczną apteczkę sportową z wyposażeniem. Podstawą będą tu wspomniane już różne rodzaje opatrunków (plastry, bandaże, gaza, itp.), środek odkażający, maść z antybiotykiem, środek przeciw owadom oraz na ukąszenia, nożyczki.

Pewnych urazów – kiedy z zapałem uprawiamy ogrodnictwo lub oddajemy się rozmaitym sportom – zwyczajnie nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy jednak zminimalizować przykre następstwa wypadków, jeśli tylko będziemy mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy.


Bibliografia: Prof. dr hab. med. Flisiak R., lek. Szetela B., dr med. Mrukowicz J., Tężec, https://www.mp.pl/szczepienia/choroby/choroby_tezec/93656,tezec. Data dostępu: 04.05.2018

Zobacz również